✔ Snabba leveranser ✔ Testade produkter ✔ Företag? Klicka här för att växla mellan priser inkl./exkl. moms

Optibeam OctaX 6.0 LED-arbetsbelysning 60W


 

Optibeam OctaX 6.0 – 60W LED-arbetslampa med bred ljusbild, IP68, DT-kontakt och 3 års garanti. För arbetsmaskiner, 9–36 V.

 


Optibeam OctaX 6.0 är mellanmodellen i serien med sex högeffekts-LED och 60 W effekt. Den ger klart mer ljus än 4.0 i exakt samma hus, vilket gör det enkelt att kombinera olika modeller på samma maskin med ett enhetligt utseende.

Optibeam är ett finskt varumärke som utvecklar belysning för nordiska förhållanden. OctaX-serien bygger på en helt ny reflektorteknik och den karaktäristiska åttkantiga formen är inte bara snygg – den ramlösa fronten gör att snö och smuts har svårare att fastna, så att du behåller ljuset även när det är som tuffast.

Ett utmärkt val för hjullastare, grävmaskiner, traktorer och skogsmaskiner där du vill ha ett kraftfullt och brett arbetsljus runt hela maskinen.

Fördelar

  • 6 st högeffekts-LED, 60 W
  • Mycket bred och jämn ljusbild
  • Samma hus som OctaX 4.0 och 8.0 – enhetlig look
  • Integrerad 2-polig DT-kontakt
  • IP68, ECE R10 och 36 månaders garanti

Tekniska data

Effekt60 W
LED6 x högeffekts-LED
Färgtemperatur5500 K
Spänning9–36 V
KapslingsklassIP68
GodkännandenECE R10
AnslutningIntegrerad 2-polig DT, kabel ingår ej
Mått115 x 115 x 81 mm
Garanti36 månader
Art.nr1603-300721